Семенівська міська рада
Новгород-Сіверського району Чернігівської області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Консультує Міністр юстиції Павло Петренко

Дата: 18.07.2019 10:33
Кількість переглядів: 6462

Фото без описуПавле Дмитровичу,  мій чоловік понад рік не виплачує дитині аліменти. Він каже, що не працює, але нещодавно придбав нову машину та постійно їздить за кордон відпочивати. Чи можу я притягнути його до відповідальності за ухиляння від сплати аліментів? Дякую за відповідь!

Зповагою, Зоряна Гордієнко

 

Рік тому прийнято 2-й пакет законопроектів #ЧужихДітейНеБуває, покликанихзахиститинайменшихукраїнців. Станом на сьогодні дітям вже виплачено 7,9 млрд грн боргів з аліментів, які раніше малеча не бачила роками.Крім того, закони значно посилили відповідальність неплатників аліментів. 

 

Яку відповідальність несе боржник за несплату аліментів?

До неплатників аліментів  застосовуються ряд обмежувальних заходів, фінансових санкцій та відповідальність у вигляді суспільнокориснихробіт, адміністративного арешту та позбавлення волі.

 

Якіобмежувальні заходизастосовуються?

Якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (3 місяці для батьків

Тяжко хворої дитини або дитини з інвалідністю), встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:

  • виїзду за межі України;
  • керування транспортними засобами;
  • користування зброєю;
  • полювання.

 

Також боржник з аліментів  не можевпливати на рішення про тимчасовийвиїзддитини за межіУкраїни.Тобто,  той  ізбатьків, з ким проживаєдитина, самостійно вирішує питання тимчасового виїзду такої дитини замежі України.

 

Якіфінансовісанкції?

Не менш дієвим способом покарання є запровадження фінансових санкцій. Закони передбачають накладення штрафу за несплату аліментів залежно від суми заборгованості:понад 1 рік – 20%,  понад 2 роки – 30%, понад 3 роки – 50%.

 

Як щодо інших видів відповідальності?

Законодавчі зміни торкнулися й злісних неплатників аліментів. Мова йде про адміністративну та кримінальну відповідальність.

 

Адміністративна відповідальність

Несплата аліментів на утриманнядитини, щопризвела до виникненнязаборгованості, сукупнийрозмірякоїперевищує суму відповіднихплатежівза 6 місяців з дня пред’явленнявиконавчого документа до примусовоговиконання

тягне за собою виконаннясуспільнокориснихробітнастрок від 120 до 240 годин.

 

Кримінальна відповідальність

Злісне ухилення від сплати встановлених за рішенням суду коштів на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні.

 

Те самедіяння, вчиненеособою, раніше судимою за злочин

 

 

караєтьсягромадськими роботами на строк від 80 до 120 годинабоарештом на строк до 3-х місяців, абообмеженнямволі на строк до 2-х років

 

 

 

караєтьсягромадськими роботами на строк від 120 до 240 годинабоарештом на строк від 3-х до 6-ти місяців, абообмеженнямволі на строк від 2-х до 3-х років.

 

*Під ухиленням слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховання доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, які призвели до виникнення заборгованості із сплати коштів у розмірі, що складають суму виплат за 3 місяці відповідних платежів.

 

Коли  призначається державна допомога?

 

Якщо батьки ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання (перебування) їх невідоме, держава дбає про своїх маленьких громадяншляхомпризначення тимчасової державної допомоги.

Підставами для призначеннядопомоги є:

  • рішення суду  про  стягнення  аліментів з одного з батьківне виконується у  зв'язку  з  ухиленнямвідсплати  аліментів  абовідсутністю у  боржникакоштів та іншого майна, на які за законом може  бути зверненостягнення;
  • стосовно одного з батьківздійснюєтьсякримінальнепровадженняабовінперебуваєна примусовомулікуванні,у місцяхпозбавленняволі, якоговизнанов установленому порядку недієздатним, а такожперебуваєнастроковійвійськовійслужбі;
  • місцепроживання (перебування) одного з  батьків  не встановлено.

 

Для призначеннятимчасовоїдопомогиодин з батьків, якийутримуєдитину (одержувач),звертається до органу соцзахисту за своїммісцемпроживання (перебування).

 

Який розмір державної допомоги?

Розмір  тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50%  прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та  середньомісячним  сукупним  доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

 

Підкреслю, що,починаючи з липня 2019 року,прожитковиймінімум для дітейвіком до 6 років становить 1699 грн, а длядітейвікомвід 6 до 18 років -  2118 грн.

 

Як бути якщо боржник безробітний?

 

Мипідписализ Державною службою зайнятості та Державною службою України з питаньпраці два меморандуми про співробітництво, якізабезпечать подальше поверненнязаборгованих горе-батьками аліментів дітям. Таким чином:

 

1. Ми пропонуємобезробітнимборжникамдобровільнопрацевлаштуватисяна роботу. Якщо вони не хочутьсамостійнопрацювати й отримуватидохід, ми направляємоїхна роботу через інструментсуспільнокориснихробіт.

2. Міністерствоюстиціїнадаєінформацію про факти незаконного отриманнякоштів у «конвертах»відроботодавців органам Держслужби з питаньпраці.

 

Інспектори Держапраці приходятьз інспекційними перевірками на так і під приємства. Завдяки цьому, ми вирішуємо одразу двіп роблеми. Перша – легалізація зарплати аліментників і змусити останніх заплатити власним дітям. Друга – навести лад на підприємствах, які через такі «сірі» схеми порушують українське законодавство і не платять податки.

 

Також хочу нагадати,Мін’юст створив  систематизовану базу даних  про боржників - Єдиний реєстр боржників, мета якого оприлюднення в режимі реального часу інформації про невиконані майнові зобов’язання боржників та запобігання відчуженню боржниками майна. Реєстр є відкритим та розміщений на сайтіМін’юсту за посиланням: www.erb.minjust.gov.ua

 

Кудизвертатисязабільшдетальнимиконсультаціями та роз’ясненнями?

Якщо у вас залишилисьпитання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центрусистемибезоплатноїправовоїдопомоги за номером 0 (800) 213 103,цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

 

 


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь