Не подобається чи набридло власне ім'я - розповідаємо, як громадяни України можуть змінити прізвище, ім’я чи по батькові

Дата: 13.07.2020 14:29

Фото без описуПраво на зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи передбачено статтею 295 Цивільного кодексу України.
Починаючи з 16-річного віку, людина має право на власний розсуд змінювати своє прізвище або ім’я. Проте за згодою батьків це можна зробити і в більш ранньому віці — у 14 років.
Змінювати по батькові дозволяється у разі усиновлення або його скасування, якщо батько змінив своє ім'я чи відомості про нього, як про батька, були вилучені з актового запису про народження.

Для того, щоб змінити ім’я чи прізвище, або те й інше, потрібно з відповідною заявою звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання.

Одночасно із заявою необхідно подати наступні документи:

паспорт і свідоцтво про народження заявника;

про шлюб (у разі коли заявник перебуває у шлюбі) або про розірвання шлюбу (у разі коли шлюб розірвано);

про народження дітей (у разі, коли заявник має малолітніх або неповнолітніх дітей);

про зміну імені заявника, батька чи матері, якщо воно раніше було змінено;

свою фотокартку;

квитанцію про сплату державного мита.

Обійдеться така процедура всього у 5 грн 10 коп. Якщо ж забажаєте ще раз змінити свої персональні дані — доведеться сплатити 51 грн.

Заява про зміну імені розглядається у тримісячний строк з дня її подання.
Після отримання дозволу заявникові необхідно звернутися у відділ ДРАЦС для складання актового запису про зміну імені або прізвища. Якщо не зробити цього протягом 3 місяців без поважних причин — дозвіл втратить силу.

В Україні протягом 2015 року 19 701 людина скористалась правом змінити прізвище, ім’я чи по батькові; у 2016 – 22 365; у 2017 – 18 399; у 2018 – 16 541; у 2019 – 15 689. За 6 місяців 2020 року 5 449 українців звернулись до відділів ДРАЦС щодо зміни таких персональних даних.

Начальник Семенівського бюро правової допомоги

Тетяна Мотора