Готовність сільськогосподарської техніки до весняно-польових робіт

Дата: 17.03.2021 16:23

Перебуваючи в постійній взаємодії з технікою, багато операторів починають забувати про найважливіші принципи безпеки, втрачають пильність, внаслідок чого виникають аварійні ситуації, життя людей наражається на небезпеку, наноситься матеріальний збиток.

У березні-квітні сільськогосподарськими підприємствами виконується близько 15 відсотків річного обсягу польових тракторних робіт і майже така частка транспортних. Усе це об’єктивно збільшує вірогідність травматизму, особливо при порушенні вимог охорони праці та внаслідок неналежної організації робіт.

Нагадуємо, що Правила охорони праці під час технічного обслуговування та ремонту машин і обладнання сільськогосподарського виробництва (НПАОП 01.41-1.01-01) поширюється на підприємства, установи й організації незалежно від їх підпорядкування та формі власності, на підприємців та інших юридичних і фізичних осіб, які займаються технічним обслуговуванням і ремонтом машин та обладнання сільськогосподарського виробництва.

Які заходи необхідно застосувати, щоб весна була продуктивною, а робота приємною?

З метою забезпечення належного стану охорони праці, запобігання нещасним випадкам, пожежам та аваріям на механізованих виробничих процесах необхідно запровадити такі заходи:

- покращити рівень проведення інструктажів з охорони праці на робочих місцях з усіма працівниками, перевірити знання працівників (механізаторів) щодо дотримання правил безпечного виконання робіт; трудової та виробничої дисципліни, вимог інструкцій з охорони праці;

- не допускати до роботи працівників у стані алкогольного, наркотичного сп’яніння, хворобливому або стомленому стані;

- обладнати підйомними механізмами робочі місця з ремонту та технічного обслуговування тракторів, комбайнів, двигунів та інших машин;

- не допускати захаращування проходів і робочих місць вузлами та деталями машин, що ремонтуються, матеріалами і відходами;

- не допускати випадків очищення робочих органів і технічного обслуговування машин без їх зупинення та вимкнення двигуна;

- допускати до роботи на сільськогосподарських агрегатах осіб не молодших 18 років, що пройшли навчання та перевірку знань з охорони праці, отримали допуск до цих робіт, пройшли відповідні інструктажі з питань охорони праці на робочому місці, попередній медичний огляд і не мають медичних протипоказань;

- забезпечити виконання ремонту і технічного обслуговування у спеціально призначених для цього місцях із застосуванням знарядь, пристроїв та інструментів, передбачених технологіями ремонтних робіт і технічного обслуговування;

- огородити захисними кожухами рухомі, обертові частини машин (карданні, ланцюгові, пасові, зубчасті та інші передачі), які забезпечують безпеку працівників;

- перед початком шліфувальних або зварювальних робіт на шасі машини прибрати всі вогненебезпечні матеріали в безпечне місце. Не використовувати зварювальний апарат або газовий різак для розрізання трубопроводів або труб, якщо в них є вогненебезпечна рідина;

- перевіряти електропроводку машини кожен день для виявлення пошкодження або ослаблення контактів;

- при виявленні несправності машин при її експлуатації або технічному обслуговуванні негайно припинити роботу та повідомити про це відповідальній особі.

Увага!

Під час роботи під лініями електропередач або в інших місцях з обмеженою висотою дійте без поспіху і будьте обережні, щоб не зачепити навколишні споруди робочим обладнанням.

Хочеться навести типові приклади нещасних випадків, які сталися на сільгосппідприємствах Семенівського району.

Так, на одному з сільгосппідприємств зареєстрований нещасний випадок із водієм, який вирішив підкачати приспущене колесо.

Перед зніманням колеса з маточини необхідно було перед відкручуванням гайок кріплення повністю випустити повітря із шини, щоб знизити його тиск, але водій, всупереч вимогам інструкції з охорони праці, не виконав цю вимогу, а відкрутив гайки та почав руками розкачувати колесо, щоб його зняти, в результаті чого зірвалося стопорне кільце, стався вибух, колесо злетіло з посадочного місця і вдарило по лівій нозі, в результаті чого отримав відкритий перелом в/з лівої великогомілкової кістки зі зміщенням та рвану рану в/з лівої гомілки.

Під час розслідування вищевказаного нещасного випадку основною причиною настання нещасного випадку на виробництві встановлено невиконання вимог інструкцій з охорони праці, а саме: при ремонті автомобіля на маршруті слідування водій повинен виконувати вимоги безпеки:  при знятті коліс з маточини для демонтажу або переставлення необхідно перед відкручуванням гайок кріплення повністю випустити повітря із шини, щоб понизився тиск  і  тільки  після  цього знімати  колесо.

У фермерському господарстві під час проведення зварювальних робіт стався вибух паливного баку автомобіля, в якому було дизельне пальне. Зварювальник не промив бензобак 15-20-відсотковим розчином каустичної соди, не продув сухою парою, не заповнив його водою, не перевірив вміст небезпечних речовин у ємності за допомогою газоаналізатора. В результаті вибуху та попадання дизпалива одяг працівника загорівся. Інші працівники за допомогою вологих ганчірок загасили полум’я на потерпілому. Цього ж дня його було транспортовано до опікового відділення Чернігівської обласної лікарні, де він помер у результаті опіку полум’ям тулуба, голови, верхніх і нижніх кінцівок, 90 % поверхні тіла.

Кожен нещасний випадок характеризується завданою шкодою здоров’ю, втратою життя, робочого часу, матеріальними витратами. Пам’ятаймо, що здоров’я та життя людини є найвищою цінністю. Тому виконання вимог законодавчо-нормативних актів з охорони праці – це необхідність безпеки праці.

Коровченко В., головний спеціаліст профілактики

страхових  випадків Новгород-Сіверського відділення

управління виконавчої дирекції Фонду соціального

страхування України  в Чернігівській області.