До Дня вишиванки – свято у бібліотеці

Дата: 20.05.2021 15:39

Фото без описуКожен третій четвер травня, у день вишиванки, ми вдягаємо це чудове вбрання – барвисте творіння жіночих рук, демонструючи цим своє українство, приналежність до своєї нації.

20 травня у Семенівській центральній бібліотеці відбулося свято «Україно моя - Вишиванко!».

Саме для того, щоб підтримати сутність української вишивки, зберегти та популяризувати славні українські традиції серед молоді, бібліотекарі підготували цей захід.

Гості свята, учні 8-х класів Семенівської гімназії №2 дізнались багато цікавих фактів про українську вишивку, ось деякі з них: у давнину люди вірили, що вишиванки наділяють людину силою рідної землі, адже знаки і візерунки, вишиті на них, мають глибоке значення. Ці символи дійшли до наших днів і зараз використовуються для оздоблення сучасних вишиванок.

Вишиванка — це не тільки символ краси, молодості, наслідування, а й наш генетичний код

Орнамент вишивок розподіляють на три основні групи: абстрактний, рослинний і тваринний.

Геометричні візерунки — найпоширеніші серед орнаментів. Ромб — стародавній символ сонця, родючості та жіночої основи — приносив добру вдачу та процвітання. Хвилясті лінії — символ води — уособлювали життєдайну силу, а горизонтальні — символ землі — родючість. Колокрес (хрест у колі) — знак сонця, що відводить зло, а криж (рівносторонній хрест) — знак вогню, що символізує духовне очищення.

Популярні у вишивці й рослинні мотиви. Листя дубу — символ сили та міцності, а калина — символ краси. У поєднанні ці символи часто зустрічалися на чоловічих сорочках. Мак — символ родючості та пам’яті роду, троянди символізували кохання та молодість, а барвінок — вірність і вічність буття.

Зображення тварин та птахів, зокрема голубів, півнів і коней, захищали людину від злих сил. Вишиті парою птахи символізували шлюбну пару, а ластівки — добрі новини.

Кольори вишиванки також мають певний таємний сенс.

Червоний — любов, боротьба, світло та захист.

Чорний — смуток, охорона від злих сил, шанування померлих.

Блакитний — небо, повітря, духовний світ.

Жовтий — врожай, місяць, зорі.

Коричневий — родючість землі.

Зелений — весна, оновлення, життя.

Родзинкою свята стала розповідь про свої роботи майстрині декоративно - ужиткового мистецтва Ольги Селюкової.

Пані Оля власноруч вишила вже другу книгу, яка присвячена поезії нашої місцевої поетеси Любові Палажченко. До книги увійшли її два вірші: «Калиновий край» і «Я люблю Україну».

Також майстриня презентувала стародавній бабусин рушник, розповіла його історію вишивки.

Піднесеного настрою присутнім додали пісні у виконанні бібліотекаря Іванівської сільської бібліотеки-філії Світлани Старосік.

Бібліотекарі читального залу оформили книжкову виставку «З Днем Вишиванки»».

Свято вишиванки проминуло непомітно, створивши святковий настрій та залишивши по собі яскраві спогади.