Надання строку на примирення при розірванні шлюбу

Дата: 13.12.2021 14:57

Фото без описуУ суспільстві чимало сімей приходять до розуміння про неможливості продовження шлюбних відносин, що призводить до бажання та потреби офіційно розірвати шлюб.

Ініціатором розриву може стати як хтось один з членів подружжя, так і це може бути вияв волі їх 2-х.

Сімейне законодавство передбачає два способи розірвання шлюбу:

в державному органі РАЦС

через суд

З процедурою розірвання шлюбу та орієнтовним переліком документів для звернення до суду можна ознайомитися за посиланням:

У цій же публікації розглянемо більш детально саме процедуру примирення, яка досить часто застосовується судом .

ЩО Ж ТАКЕ ПРОЦЕДУРА ПРИМИРЕННЯ?

Одним із перших кроків, які вирішуються судом при розгляді справи про розірвання шлюбу є саме вирішення питання щодо доцільності надання сторонам по справі строку для примирення.

При цьому, мають враховуватися наступні фактори:

Однією із основних засад сучасного сімейного права є свобода шлюбу, зокрема, особа має право ВІЛЬНО вирішувати питання щодо укладення шлюбу та його збереження, а також розірвання шлюбу та припинення шлюбних відносин.

Шлюб - це сімейний союз, при цьому слово "сімейний" засвідчує, що шлюб створює сім`ю, а слово "союз" підкреслює договірну природу шлюбу, яка зумовлює його ДОБРОВІЛЬНИЙ характер.

Збереження шлюбу можливе на паритетних засадах, на почуттях взаємної любові та поваги взаємодопомоги та підтримки, тобто на тому, що є моральною основою шлюбу.

Незгода лише будь-кого зі сторін продовжувати шлюбні стосунки є підставою для визнання її права ВИМАГАТИ розірвання шлюбу.

Згідно із ст.111 СК України суд вживає заходів щодо примирення подружжя, якщо це НЕ суперечить моральним засадам суспільства.

ОТЖЕ, примирення подружжя здійснюється судом лише за умови, що це не суперечить моральним засадам суспільства.

Поняття «моральні засади суспільства» діючим законодавством не визначено, а тому при вирішення питання чи не буде надання часу на примирення суперечити моральним засадам суспільства суд має застосовувати положення ст.24 Сімейного кодексу України, яке закріплює вільну згоду жінки та чоловіка на шлюб та заборону примушування жінки та чоловіка до шлюбу.

ОТЖЕ, при категоричній незгоді позивача на примирення, суд має враховувати, що надання такого строку на примирення буде суперечити ст.24 Сімейного кодексу України.

Суд НЕ може примушувати дружину та чоловіка проживати разом, цікавитися обставинами їх приватного життя тощо.

Закон не визначає, які саме заходи можуть застосовуватися судом для примирення подружжя.

Надання строку для примирення є виключно правом суду, а не його обов`язком.

НА ЯКИЙ ПЕРІОД СУД МОЖЕ ПРИЗНАЧИТИ СТРОК ДЛЯ ПРИМИРЕННЯ?

Відповідно до ч. 7 ст. 240 ЦПК України у справі про розірвання шлюбу суд може ЗУПИНИТИ розгляд справи і призначити подружжю строк для примирення, який не може перевищувати ШЕСТИ місяців.

Згідно п. 4 ч. 1ст.251 ЦПК України суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі: надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення.

ОТЖЕ, на законодавчому рівні встановлено можливість призначення судом подружжю строку для примирення до 6 місяців.

На практиці суди призначають строк в 1-3 місяці.

Досить рідко зустрічається примирення до 6 місяців.

На цей період зупиняється розгляд справи, про що виноситься відповідна ухвала .

Для можливості надання строку для примирення сторона/сторони мають подати до суду відповідне КЛОПОТАННЯ, в якому вказати причини необхідності призначення строку для примирення і обґрунтованості його тривалості.

Звертаю увагу, що строк надається саме для можливості збереження шлюбних відносин, а не "затягування" часу для поділу майна, бажання "насолити" ініціатору звернення до суду тощо.

Начальник Семенівського бюро правової допомоги Тетяна Мотора