Визначення додаткового строку для прийняття спадщини
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття з таких підстав:
– за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;
– на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦКУ позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:
– у разі відсутності письмової згоди всіх спадкоємців, які прийняли спадщину, на подання спадкоємцем, який пропустив шестимісячний строк, заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори;
– у разі пропуску шестимісячного строку подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори та відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину та могли би дати письмову згоду на подання цієї заяви.
Які причини суд не може визнати поважними для пропуску строку прийняття спадщини?
– юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;
–необізнаність особи про наявність спадкового майна;
–похилий вік;
–непрацездатність;
– встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім’єю);
– невизначеність між спадкоємцями: хто буде приймати спадщину;
– відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
– несприятливі погодні умови.
За роз’ясненнями Пленуму Верховного Суду України, повтор не визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавство не передбачає. Якщо рішенням суду спадкоємцю раніше було визначено додатковий строк для прийняття спадщини і він цим не скористався та не прийняв спадщину, то в подальшому цей спадкоємець не може знову ставити питання про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Начальник Семенівського бюро правової допомоги Тетяна Мотора