Семенівська міська рада
Новгород-Сіверського району Чернігівської області
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Мобілізований працівник зник безвісти: як діяти роботодавцю

Дата: 22.05.2025 14:21
Кількість переглядів: 31

Фото без описуОсоби вважаються зниклими безвісти за особливих обставин, якщо вони зникли безвісти, зокрема у зв’язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією. Їх правовий статус визначає в тому числі Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» від 12.07.2018 № 2505-VIII (далі — Закон № 2505).

Роботодавець не дотичний до подальшої процедури пошуку зниклого безвісти військовослужбовця.

Частиною 3 ст. 119 КЗпП визначено, що за працівниками, призваними (прийнятими) на військову службу під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення з військової служби зберігаються місце роботи і посада на підприємстві (у ФОП), на якому вони працювали на час призову (укладання контракту).

Отримання військовослужбовцем статусу зниклого безвісти не припиняє дію гарантій, передбачених ч. 3 ст. 119 КЗпП

Вони мають зберігатися роботодавцем на строк (ч. 5 ст. 119 КЗпП):

— до дня, наступного за днем взяття такого військовослужбовця-працівника на військовий облік у ТЦК після звільнення з військової служби, у разі появи після визнання безвісно відсутнім, або

— до дня оголошення судом працівника померлим.

Щодо припинення трудового договору на підставі п. 82 ч. 1 ст. 36 КЗпП, а саме у зв’язку з визнанням працівника судом безвісно відсутнім або оголошення померлим.

Тут важливо розрізняти два різних правових статуси особи, зниклої безвісти, й два різних способи їх набуття — за рішенням суду та через внесення відомостей до Реєстру зниклих безвісти (роз’яснення Мін’юсту від 24.05.2024 - https://minjust.gov.ua/news/ministry/viznannya-osobi-bezvisno-vidsutnoyu-ta-nabuttya-statusu-osobi-znikloi-bezvisti-v-chomu-riznitsya). Тобто особа, зникла безвісти, та особа, визнана безвісно відсутньою, — це не тотожні поняття.

У наведених вище нормах ст. 119 КЗпП йдеться про осіб, що зникли безвісти за особливих обставин. Цього статусу особа набуває з моменту внесення про неї відомостей до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (див. ст. 4 Закону № 2505).

Зауважте, що військовослужбовець вважається зниклим безвісти й тоді, коли побратими свідчать, що особа, ймовірно, загинула, але немає можливості забрати тіло загиблого через активні бойові дії ( розяснення Координаційного штабу з питань поводження з полоненими).

роботодавець, який отримав копію сповіщення від ТЦК про те, що його мобілізований працівник зник безвісти, продовжує зберігати за таким працівником місце роботи і посаду.

Отримання такого сповіщення не є підставою для припинення трудового договору з працівником відповідно до п. 82 ч. 1 ст. 36 КЗпП чи на інших підставах, визначених КЗпП. Такого ж висновку доходить НАДС у роз’ясненні 03.04.2023 № 164-р/з.

У табелі обліку робочого часу дні увільнення від роботи мобілізованого працівника зазвичай позначають кодом «ІН» (22) — «інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.)».

У Д1 Податкового розрахунку відображайте мобілізованого працівника як особу, яка перебуває у трудових відносинах з роботодавцем, вказуючи у графі 14 кількість календарних днів у трудових відносинах.

І тільки якщо у подальшому працівника буде визнано судом безвісно відсутнім або оголошено померлим, припинення трудових відносин з ним стане можливим на підставі п. 82 ч. 1 ст. 36 КЗпП 

 

Головний державний інспектор відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності у Чернігівській області Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Тетяна Черняк

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь